• Solaryum

Solaryum

Solarium Nedir? 

Brozlaşmak, ultraviyole ışınlar ile güneş veya solaryumdan kaynaklanan cilt renginin koyulaşmasıdır. Solaryum, Latincede ‘sol’ (güneş) kelimesinden kök almakla birlikte güneş odası anlamına gelir. Solaryum cihazlarında bulunan ultraviyole ışık kaynakları ile ışınlama yapılarak bronzlaşma sağlanmaktadır.

Tenimizi Bronzlaştıran Nedir?

Yaşam kaynağımız olan güneş, farklı dalga boylarında ışınlar yaymaktadır. Bunlar dalgaboylarına göre sırasıyla Gamma ışınları, X ışınları, ultraviyole (mor ötesi) ışınlar, görünür (visible) ışık, infrared (kızıl ötesi) ışık ve radyo dalgalarıdır. Bu ışık spektrumundaki ışınlarda sadece görünür bölgedeki ışıkları görmekteyiz. Ancak bizi bronzlaştıran ışınlar ultraviyole ışınlardır.

Ultraviyole ışınlar, elektromanyetik spektrumun görünür ışıktan daha kısa dalga boylu olan belli bir parçasını oluşturur ve genel olarak 3 başlıkta incelenir. Bunlar;

 1. UVA ışınları: Ozon tabakasından direk geçerek dünyaya ulaşır ve ultraviyole ışınların yaklaşık % 95’ ini oluşturur. UVA ışınlarına tüm yıl boyunca mevsime ve hava koşullarına bağlı olmaksızın maruz kalırız. UVA ışınları tıpta çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır (fototerapi gibi).
 2. UVB ışınları: Çoğu stratosferde ozon tabakası tarafından emilir ve bir kısmı dünyaya ulaşır. Ultraviyole ışınların yaklaşık % 4 – 5’ ini oluşturur. Daha çok yaz aylarında ve yüksek rakımlı yerlerde maruz kalırız. Dalgaboyu UVA’ ya göre daha kısa olup, cildin üst tabakası olan epidermise etki eder. UVB ışınlarının bronzlaştırmanın dışındaki diğer etkisi de derinin kalınlaşmasını sağlamak ve cildin koruyuculuğunu artırmaktır.
 3. UVC ışınları: Dalgaboyu en kısa olan UVC ışınları son derece zararlı olup, tamamı stratosferde ozon tabakası tarafından emilir, böylece dünyaya ulaşmaz. Bu ışınlar tıpta sterilizasyon amacıyla ameliyathanelerde kullanılır.

Solariumun Faydaları Nelerdir ?

 1. Tavsiye edilen sürelerde girilince solaryumun birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları:
 2. Deriden organizmaya yayılan ışık, beyindeki fiziksel oluşumları düzenler, oksijen alımını hızlandırır ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlar.
 3. Vücutta D vitamini üretimi güneş veya solaryum ışığı ile gerçekleşir. D vitamini Osteoporose’a (kemik erimesi) karşı korur ve kemikler kalsiyum ile güçlendirilir.
 4. Işık beyindeki gülme merkezini harekete geçirir ve pozitif enerji dışarı çıkar. Gülmenin şiddeti arttıkça stres azalır.
 5. Ciltte akne ve sivilceye iyi gelir.
 6. Sedef hastalığı ve nörodermit gibi bazı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
 7. Güneş ışığının insanlar üzerinde son derece olumlu psikolojik etkileri vardır. Yapılan araştırmalara göre intihar vakalarının en çok güneşin az gözlendiği kış aylarında olduğu saptanmıştır.
 8. Kan daha fazla oksijen taşır, daha fazla kalori harcanır ve kandaki yağ miktarı azalır.
 9. Alyuvarlar güçlendiği için enfeksiyonlara daha kolay karşılık verir.
 10. Endorfin yani mutluluk hormonu salgılanmasını sağlayan solaryum, cinsel gücü artırır.

Cildimiz Nasıl Bronzlaşmaktadır ?

Güneş ışığı ve solaryum makineleri ile cilde temas eden ultraviyole ışınlar, cildin katmanlarında ilerler. Cildimizin üst tabakası olan epidermisin %5’ i melanosit adı verilen hücrelerden oluşmaktadır. Kısa dalgaboylu UV ışın (UVB) ile bu melanosit hücreleri uyarılır. Uyarılan melanositler melanin üretimi yapar. Pembemsi renkteki melanin, cildin üst katmanına doğru ilerler. Bu esnada dalgaboyu uzun olan UVA ışını ile melanin oksidasyonu gerçekleşir ve rengi koyulaşır, kahverengi olur. Bu koyulaşma cildin UV ışığına karşı kendini doğal korumasıdır.

Bronzluk nasıl soluyor ve niye tekrar brozlaşmak gerekiyor ?

Cildin üst tabakası epidermisteki germinatif hücreler sürekli üretilir, yaşlı hücreleri yavaş yavaş yukarı doğru iter; bu yaşlı hücreler de cildin sert katmanını yani ölü epidermisi oluştururlar. Bu döngü yaklaşık 1 ay sürer. Yeni oluşan hücreler, cildimizdeki melanin yüklü hücrelerin yerini alır, ölü hücreler atılır. Bu nedenle rengimiz solar ve açılır.

Güneş ışınları ile solaryum arasındaki fark nedir ?

Güneş ışınları ile solaryum arasındaki en önemli fark, solaryumda ultraviyole ışınların etkilerini kontrol altına alabilmemizdir. Özel tasarlanmış solaryum cihazları ile ultraviyole ışınların şiddeti ve dozu ayarlanabilir. Böylece ultraviyole ışığın zararlı kısımları filtrelenerek, güneşin bio-pozitif etkileri sağlığı destekleyecek en uygun dozda verilir.

CİLT TİPLERİ

Her cilt tipi solaryuma veya güneşe aynı tepkiyi vermez. Dünyada Fitzpatrick sınıflandırması adı altında 6 adet cilt tipi kategorize edilmiştir:

Cilt Tipi 1 : Göz rengi açık, saç rengi sarı veya kızıl olup; çoğu zaman allerji ve çil de bulunmaktadır. Güneşe karşı hassas ciltli kişilerdir, bronzlaşmadan kızarırlar.

Cilt Tipi 2 : Göz rengi açık, saç rengi sarı veya kumral olup beyaz tenli ve güneşe karşı hassas ciltli kişilerdir, önce kızarırlar sonra hafifçe bronzlaşırlar.

Cilt Tipi 3 : Saç rengi kumral olup, göz rengi her renk olabilen normal ciltli, güneşe karşı hassasiyeti az kişilerdir. Güneşte önce kırmızımsı yansa da sonra bronzlaşır. Orta Avrupa ve Asya tipi olarak adlandırılırlar. En sık rastlanan cilt tipidir.

Cilt Tipi 4 : Göz ve saç rengi siyah veya kahverengi olan esmer, buğday tenli; hassasiyeti çok az olan kişilerdir, daima bronzlaşırlar. Akdeniz, Asya ve İspanyol tipi olarak adlandırılırlar.

Cilt Tipi 5 : Hintliler, Orta Doğulular ve Latinler bu gruba girer, güneş hassasiyetleri yoktur, kolay bronzlaşırlar.

Cilt Tipi V : Afrikalılar, Afrika kökenli Karayipliler ve Avustralya yerlileri bu gruba girer, siyah ırktır. Güneş hassasiyetleri yoktur, kolay bronzlaşırlar.

Solaryuma girecek kişilerin solaryum danışmanının yönlendirmesi ile cilt tipine uygun solaryum kabini ve seans süresi seçmesi, uygun solaryum kozmetiği kullanması çok önemlidir. Cilt tipine göre uygun süre ile solaryuma girip, kademeli olarak artırılır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Rutin ilaç kullanıyorsanız, tansiyon, epilepsi, şeker veya karaciğer rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorumuza danışarak solaryuma girmelisiniz.
 • Akne tedavisi ve kimyasal peeling işlemleri uygulanmışsa ciltte ultraviyole duyarlılık artacağından solaryuma girmeniz lekelenme riskini artıracaktır.
 • Solaryuma girmeden önce mutlaka cilt renginize uygun makine ve seans süresi belirlenmelidir. Bu konuda solaryum danışmanlarımız size yardımcı olacaklardır.
 • Solaryuma girmeden önce makyaj temizlenmeli, kontak lens ve takılar çıkarılmalıdır.
 • Solaryumda gözler özel solaryum gözlüğü ile korunmalı ve kabin içerisinde direk ışığa bakılmamalıdır.
 • Prospektüslerinde ‘Ultraviyole ışınlara karşı duyarlılık yaratabilir’ ibaresi olan ilaç kullananlar solaryuma girmemelidir.
 • Alkol kullanımından sonra solaryuma girilmemelidir.
 • Seans öncesi kalıcı makyaj, dövme, ağda vb. işlemler uygulanmışsa solaryuma girilmemelidir.
 • Vücudunda çok sayıda et beni bulunanlar ve kan bağı olan akrabalarında malign melanom ortaya çıkması durumunda solaryuma girilmemelidir.
 • Cilt kanserine ait belirtiler görülmesi ve cilt kanseri hastalığının geçirilmesi durumunda solaryuma girilmemelidir.
 • 16 yaşından küçükler solaryuma girmemelidir.
 • Solaryuma girerken bronzlaşmayı kalıcılaştıran ve ciltteki nem dengesini koruyan özel solaryum kozmetikleri kullanmak yararlı olacaktır.
 • Solaryum kremleri güneşte, güneş kremleri solaryumda kullanılmamalıdır.

Solaryuma Girme Sıklığı Nasıl Olmalıdır ?

Solaryuma girme sıklığı cilt tipine göre değişmektedir. İlk kez girilecekse Tip I, 5 dakika ile, Tip II 10 dakika ile, Tip III 10-15 dakika ile, Tip IV 15-20 dakika ile başlayıp daha sonraki seanslarda kademeli olarak artırılır. Verilen süreler ortalama değerlerdir, cilt durumuna göre solaryum danışmanımız yönlendirecektir.

Günde bir kez solaryuma girilmeli ve aynı gün içinde hem güneş hem solaryum yolu ile ultraviyole ışınlara maruz kalmamaya özen gösterilmelidir. Güneş yanığı oluşmuşsa, solaryuma girmek için bunun geçmesi beklenmelidir.

Seans aralarında cildin hassasiyetine göre 2 – 3 gün olmalı, hafta en fazla 3 kez girilmelidir.

Etiketler: solaryum, solaryum izmir, izmir solaryum, megasun, solaryum izmir karşıyaka, izmir solaryum fiyatları, solaryum izmir bornova, izmir solaryum merkezleri, izmir solaryum merkezleri alsancak, izmir solaryum fırsat, izmir solaryum firsatlari, izmir solaryum seans fiyatları, solaryuma nasıl girilir, solaryum fiyatları, solaryum faydaları, solaryum merkezleri, sun vital solaryum izmir, izmir mavişehir solaryum, solaryum izmir fiyatları, izmir karşıyaka solaryum merkezleri, karşıyaka solaryum merkezi, alsancak solaryum,